ارسال شده در تاریخ :

شماره نخست مجله Iranian Political Studies (مطالعات سیاسی ایران) به مدیرمسئولی دکتر احمد محقر و سردبیری دکتر سیدمحمدعلی تقوی، اعضای هیأت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد، منتشر شد. این نشریه دانشگاهی که توسط دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری انجمن علوم سیاسی ایران منتشر می‌شود به انتشار مقالات علمی و پژوهشی در حوزه سیاست داخلی و خارجی ایران اختصاص دارد.

دکتر تقوی، سردبیر این نشریه ابراز داشت: Iranian Political Studies دومین نشریه گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد و اولین نشریه به زبان انگلیسی در این گروه است که در ارتباط با موضوعات علوم سیاست و روابط بین الملل به انتشار می‌رسد.

وی با بیان اینکه در خارج از کشور، پژوهش‌های مربوط به سیاست در ایران عمدتاً در مجلات تخصصی مسائل خاورمیانه به چاپ می‌رسند، افزود: در زبان‌های بین‌المللی، نشریه‌ای که اختصاصاً به  مطالعات سیاسی ایران بپردازد وجود ندارد و هدف از انتشار این نشریه پر کردن خلاء آکادمیک در این زمینه بوده است.

 دکتر تقوی ادامه داد: هدف دیگر انتشار این مجله آن بوده است که موقعیتی برای انتشار آراء و پژوهش‌های اساتید ایرانی در حوزه‌های علوم سیاسی و روابط بین الملل فراهم کند و کسانی که در سطح بین‌المللی علاقه‌مندند تا دریابند پژوهشگران و دانشگاهیان در ایران چه تحلیلهایی ازپدیده‌های سیاسی دارند می‌توانند از طریق این مجله درک عالمانه و واقع‌بینانه‌ای از نگرش ایرانیان به سیاست حاصل کنند.

عضو هیأت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد حوزه‌های روابط بین الملل، فرهنگ سیاسی، مطالعات منطقه ای، سیاست‌گذاری عمومی، سیاست خارجی، تاریخ سیاسی معاصر، اندیشه سیاسی، قانون اساسی، جامعه شناسی سیاسی، اقتصاد سیاسی و مطالعات بین رشته ای با تمرکز بر سیاست در ایران را حوزه تخصصی نشریه خواند.

دکتر تقوی با اشاره به اینکه هیات تحریریه این نشریه از افراد علاقه مند به مسائل ایران از کشورهای مختلف تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: اساتید ایرانی و غیرایرانی از کشورهای ژاپن، استرالیا، آمریکا و انگلستان در مراحل مختلف فرایند آماده سازی مجله همکاری داشته اند. وی ضمن قدردانی از معاونت پژوهشی دانشگاه، گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد و انجمن علوم سیاسی ایران اظهار کرد: آقایان دکتر ارشین ادیب مقدم، دکتر جوزف کراس و دکتر نادر انتصار در شروع به کار مجله و انتشار شماره نخست بسیار همراهی کرده‌اند.

سردبیر نشریه Iranian Political Studies  از محققان دانشگاهی و غیر دانشگاهی درخواست کرد که آخرین یافته‌های پژوهشی خود در حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل را برای این نشریه ارسال کنند. علاقه مندان می‌توانند مقالات خود را برای شماره دوم این نشریه از طریق سامانه مجلات دانشگاه فردوسی  مشهد به آدرس http://ips.um.ac.ir/ ارسال کنند.

تماس با مجله: ips@um.ac.ir

گفتنی است شماره نخست این نشریه از طریق لینک زیر قابل دستیابی است:

https://ips.um.ac.ir/index.php/ips/issue/view/2109

آخرین اخبار