ثبت اختراع روشی برای خوشه‌بندی توزیع‌شده در شبکه‌های حسگر بی‌سیم در دفتر ثبت اختراعات آمریکا (USPTO)

ارسال شده در تاریخ :

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد روشی برای خوشه‌بندی توزیع‌شده در شبکه‌های حسگر بی‌سیم با عنوان لاتین Method for Decentralized Clustering in Wireless Sensor Networks توسط دکتر نعمت اللهی و همکاری دکتر محمود نقیب زاده و دکتر سعید ابریشمی اختراع و در دفتر ثبت اختراعات آمریکا (USPTO) ثبت نهایی شد و در اختیار عموم قرار گرفت.

این اختراع دومین پتنت آمریکایی دانشگاه فردوسی مشهد است و هزینه های آن توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور) پرداخت شده ضمن اینکه دانشگاه فردوسی مشهد بعنوان یکی از مخترعین می باشد.

امروزه شبکه‌های بی‌سیم در کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در آینده، توسعه بیشتری خواهند یافت. اختراع حاضر با شبکه‌های بی‌سیم شامل تعدادی گره و به‌طور ویژه، با خوشه‌بندی گره‌ها در این شبکه‌ها مرتبط است. قابل توجه است که این اختراع در انواع مختلف شبکه‌های بی‌سیم، بعنوان نمونه اینترنت اشیا (از جمله شهر هوشمند)، شبکه‌های حسگر بی‌سیم و شبکه‌های تلفن همراه می‌تواند مورد استفاده باشد و می‌تواند باعث کاهش مصرف انرژی گره‌ها و افزایش طول عمر شبکه شود.

روش ارائه شده در اختراع فوق گره‌های شبکه را به‌گونه‌ای خوشه‌بندی می‌کند که هر گرهی دقیقاً در یکی از خوشه‌ها قرار گیرد و در هر همسایگی گرهی را به‌عنوان سرخوشه انتخاب می‌کند که بیشترین امتیاز را در آن همسایگی دارد به شرط آن که قبلاً عضو سرخوشه دیگری با امتیاز بیش‌تر نشده باشد. بنابراین، امتیاز هر گره سرخوشه (در زمان انتخابش) از سایر گره‌های عضو خوشه بزرگ‌تر یا مساوی است. همچنین، سرخوشه‌های انتخاب شده در برد خوشه یکدیگر قرار ندارند و به خوبی در محیط توزیع شده‌اند. حداکثر زمان فرآیند خوشه‌بندی ارائه شده در اختراع حاضر متناهی و ثابت است و به تعداد گره‌ها و یا ابعاد شبکه بستگی ندارد. به علاوه، روش ارائه شده نیاز به تبادل پیام کمی برای خوشه‌بندی دارد. این اختراع از نوع نرم‌افزای است و در نتیجه دستگاه سخت‌افزاری برای آن ساخته نشده است.

 

آخرین اخبار