اختتامیه جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :

آیین اختتامیه جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان همراه با تقدیر از رؤسا و معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه های مجری و دانشجویان برگزیده، روز چهارشنبه ۶ اسفند ماه 1399 در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد. در این مراسم که دکتر محمد کافی رئیس و دکتر حمید رضا طاهری معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد، رؤسا و معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌های مازندران، شهرکرد، شهید چمران اهواز، و کردستان شرکت داشتند، گزارشی از فعالیت‌های دبیرخانه بخش‌های مختلف این جشنواره ارائه شد.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم گفت: با تلاش حوزه‌های مختلف آموزشی، فرهنگی و اجتماعی، دانشگاه فردوسی مشهد توانست به حیات پویای خود ادامه دهد و همچنان در جشنواره‌های مختلف مانند جشنواره حرکت، رویش و قرآن و عترت بسیار تاثیرگذار شرکت کند.

وی عنوان کرد: در جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان، دانشگاه فردوسی مشهد، برگزاری محور خلاقیت و ایده‌پردازی را برعهده داشت. در این محور ایده‌پردازان در موضوعات کرونا و شهروندی، کرونا و همدلی، کرونا و تغییر سبک زندگی و کرونا و ایثارگران حوزه درمان به فعالیت و رقابت پرداختند.

دکتر کافی افزود: ۳۵ ایده از ۱۱ استان به دبیرخانه این جشنواره ارسال گردید که از این میان ۱۳ ایده انتخاب و سه ایده مشمول دریافت جایزه شد.

لازم به ذکر است پیش از سخنان رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری با قدردانی از اقدامات معاونت فرهنگی این وزارت و دانشگاه‌های کشور در دوران همه‌گیری بیماری کوئید ۱۹ گفت: در دوران حساس یک‌سال گذشته که کشور درگیر همه‌گیری بیماری کرونا بود، از منظر جوانان و دانشگاهیان نگاهی نو از زوایای مختلف به این مسئله شد و با به اشتراک‌گذاری تجربیات و مسائل مختلف فرهنگی، امکان خلاقیت و نوآوری در بسیاری از زمینه‌ها فراهم شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه امسال جشنواره‌های فرهنگی، هنری به دلیل غیرحضوری بودن در سطح وسیع‌تر و گسترده‌تری مورد استقبال و مشارکت دانشجویان نسبت به سال‌های گذشته قرار گرفت، افزود: در دانشگاه‌ها معاونت فرهنگی و اجتماعی را به عنوان حوزه ای مهم و اصلی می‌دانیم و در ادغام معاونت فرهنگی با دانشجویی که در برخی از دانشگاه‌ها اجرا و در برخی نیز در آینده انجام خواهد شد، اولویت و محوریت با معاونت فرهنگی اجتماعی است. برنامه آینده ما این است که سازمان امور دانشجویان متولی امور رفاهی دانشجویان در دانشگاه ها نیز باشد. دکتر غلامی تصریح کرد: شرکت در جشنواره های فرهنگی و هنری نمونه بارز علاقه‌مندی دانشجویان به فعالیت های فرهنگی اجتماعی است. دانشجویان بسیاری داشته‌ایم که فارغ از حوزه تخصصی خود در مسیر فعالیت های داوطلبانه هنری ادبی خوش درخشیده و بنام شده‌اند.

دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز در این مراسم با بیان اینکه از روزهای آغازین همه گیری کرونا، شاهد حرکت‌های خودجوش جامعه دانشجویی و اساتید دانشگاه برای اجرای پویش‌ها و ساماندهی شرایط بودیم، افزود: در تعریف اولیه از انجام پویش‌ها مسئولیت اجتماعی برای هر فرد این‌گونه تعریف شد که هر شخص حداقل به ۱۰ نفر از افراد اطراف خود آگاهی‌های لازم را جهت مراقبت بدهد و در فاز دوم با هماهنگی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افراد خواسته شد که به شکل داوطلبانه در پویش‌های تخصصی ثبت‌نام و فعالیت کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ادامه تصریح کرد: در فاز سوم حوزه‌های فرهنگی بر مبنای هوشمندی به حل مشکلات پرداختند و فعالیت‌های فرهنگی مجازی آغاز به کار کردند و سعی شد کلیه فعالیت‌ها برای آیندگان ثبت و ضبط و گزارش آن در اختیار همگان قرار گیرد.

به گفته دکتر غفاری، در فاز آخر نیز که برگزاری جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان بود باعث تحرک و پویش جدیدی میان دانشجویان گردید و موضوعات مختلفی برای دانشگاهیان تعریف شد؛ فعالیت‌های ادبی، شعر و داستان به دانشگاه مازندران، هنرهای تجسمی به دانشگاه شهر کرد، ایده‌ها و خلاقیت‌ها به دانشگاه فردوسی مشهد، هنرهای آوایی به دانشگاه کردستان و فیلم و هنرهای نمایشی به دانشگاه شهید چمران اهواز واگذار شد.

گفتنی است در پایان این مراسم از برگزیدگان این جشنواره تقدیر به‌عمل آمد.

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه