تاریخچه دانشگاه فردوسی مشهد

.

با تبدیل آموزشگاه عالی بهداری در سال 1328 به دانشكده پزشكی ، نخستین گام در راه تاسیس سومین دانشگاه ایران در شهر مقدس مشهد برداشته شد
در سال 1334 با صدور مجوز دیگری دانشكده ادبیات با پنج رشته جداگانه تاسیس یافت . با گسترش آموزش عالی در كشور به ترتیب دانشكده معقول و منقول (كه بعدأبه الهیات تغییر نام یافت ) دانشكده علوم ، دانشكده دندانپزشكی ، دوره شبانه ، دانشكده علوم دارویی و تغذیه ، دانشكده علوم تربیتی و روانشناسی ، دانشكده كشاورزی ، دانشكده مهندسی ، مؤسسه بینایی سنجی ، دبیرستان دانشگاه و مركز تعلیمات به مجموعه دانشگاه مشهد كه ازسال 1353 به دانشگاه فردوسی تغییر نام یافته بود افزوده شد .
ضرورت گسترش آموزش پس از انقلاب اسلامی سبب شد كه پس از تغییردر برخی واحدهاو تفكیك دانشگاه علوم پزشكی از دانشگاه فردوسی مشهد ، دانشكده علوم اداری و اقتصادی ، دانشكده دامپزشكی، آموزشكده كشاورزی شیروان ، دانشكده تربیت بدنی و علوم ورزشی ، دانشكده علوم ریاضی ،  پژوهشكده علوم گیاهی ، مركز تحقیقات زمین لرزه شناسی ، كالج دانشگاه ، دانشكده منابع طبیعی و محیط زیست ،و دانشكده معماری و شهرسلزی ، یكی پس از دیگری به مجموعه واحدهای دانشگاه اضافه شود .
هم اكنون دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان سومین دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه های تهران و تبریز در حال حاضر شصت و سومین سال فعالیتش را سپری می كند.
بر اساس چشم‌انداز سند راهبردی دانشگاه فردوسی مشهد، این دانشگاه در سال 1399 یكی از دو دانشگاه برتر جامع كشور در تولید علم، نظریه پردازی و توسعه فناوری، برخوردار از جایگاه معتبر در بین 10 دانشگاه اول جهان اسلام و جزء 500 دانشگاه ممتاز جهان با هویتی اسلامی- ایرانی است.
در سال1392شمسی و 2013 میلادی، دانشگاه فردوسی مشهد بر اساس نتایج نظام رتبه‌بندی ملی ISC جایگاه سوم را در میان دانشگاه‌های جامع كشور داشته است. همچنین بر اساس نتایج نظام رتبه‌بندی بین‌المللی سایماگو، در میان دانشگاه جهان اسلام رتبه 27  و در میان دانشگا‌ه‌های جهان رتبه 897 را كسب نموده است.
در سال 1384 نسبت دانشجویان تحصیلات تكمیلی به كل دانشجویان كمتر از ده درصد بوده كه فعلا بدون لحاظ نمودن دانشجویان واحد بین الملل بیش از 35 درصد كل دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد را دانشجویان تحصیلات تكمیلی تشكیل می دهند.
در حال حاضر بیش از 20 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند كه حدود 2500 تن در مقطع  دكتری و حدود 6000 تن در مقطع كارشناسی ارشد و بقیه در مقطع كارشناسی مشغول به ادامه تحصیل هستند.
بیش از 700 نفر عضو هیات علمی در دانشگاه مشغول فعالیت هستند كه حدود 650 نفر از آنان دارای مدرك phd و بیش از 120 نفر دارای  رتبه استادی یا پروفسوری هستند.
از سال گذشته تحصیلی واحد بین الملل دانشگاه فعالیت خود را آغاز نموده است و قریب به 500 نفر دانشجوی دكتری و بیش از 800 نفر دانشجوی كارشناسی ارشد  جذب نموده است و با پذیرش دانشجویان جدید مجموعه دانشجویان مقطع كارشناسی ارشد و دكتری واحد بین الملل به بیش از 2500 نفر خواهد رسید كه امیدواریم تا 5 سال آینده به حدود 5000 نفر برسد.
در طی دو سال اخیر این دانشگاه فعالیت گسترده ای در زمینه های مختلف برای پژوهش بویژه در زمینه های بیوتكنولوژی انرژی خورشیدی انرژی باد و برخی نیازهای كلیدی كشور را آغاز نموده است به طوری كه در برخی از پروژه های كلان كشوری  به میزان نقش اصلی یا همكار اصلی مشغول فعالیت است كه تاكنون منجر به ایجاد پژوهشگاههای هوا خورشید و بعضی از پژوهشكده های دیگر شده است.
مدیریت دانشگاه شامل : ریاست دانشگاه و معاونان آموزشی و تحصیلات تكمیلی ، پژوهش و فناوری ، اداری و مالی ، دانشجویی و فرهنگی وطرح و برنامه است كه بر اساس تشكیلات سازمانی مصوب محور اصلی كلیه امور ، كاركردو اتخاذ تصمیمات دانشگاه می باشند .
همچنین نهادهای فرهنگی مانند : دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری ، جهاد دانشگاهی ، تشكلهای اسلامی دانشجویی ، هیأت علمی ، انجمن های علمی و قطب های علمی همگام با مدیریت ، دانشگاه را در انجام رسالت های خود یاری می نمایند.

بازديد: 17846 | آخرین ویرایش : پنجشنبه 12 شهريور 1394