ارسال شده در تاریخ :

نخستین سمینار آموزش آمار به همراه برنامه نکوداشت دکتر حسن صادقی، استاد پیش‌کسوت گروه آمار دانشگاه فردوسی مشهد در سالن استاد دکتر بزرگ نیا در دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد ، همزمان با هفته گرامیداشت روز ملی آمار و برنامه‌ریزی به همت گروه آمار و انجمن علمی دانشکده علوم ریاضی و با حمایت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ، نخستین سمینار آموزش آمار به همراه برنامه نکوداشت دکتر حسن صادقی، استاد پیش‌کسوت گروه آمار دانشگاه فردوسی مشهد روز چهارشنبه  2 آبان ماه 97  در سالن استاد دکتر بزرگ نیا دانشکده علوم ریاضی برگزار شد.

در این سمینار رئیس دانشکده علوم ریاضی، معاونان دانشکده، دکتر ایمان الله بیگدلی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و توسعه آموزشی دانشگاه، دکتر احمد پارسیان، استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه تهران، دکتر علی رجالی، دانشیار دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی اصفهان، دکتر سلمان ساکت، رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه و جمعی از اعضای هیئت‌علمی شاغل و پیش‌کسوت، دبیران آموزش‌وپرورش و جمعی از دانشجویان حضور داشتند.

در برنامه گشایش این سمینار که با برگزاری آیین نکوداشت دکتر حسن صادقی، استاد پیش‌کسوت دانشکده علوم ریاضی آغاز شد، دکتر عبدالحمید رضایی رکن‌آبادی، عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر این هم‌اندیشی اظهار داشت: همگان بر این باور هستیم که آموزش‌وپرورش مکمل یکدیگر بوده و بدون توجه به برنامه‌ریزی آموزشی مناسب، استفاده از روش‌های مناسب در تدریس، بهره‌گیری از مدرسان مجرب راه برای انجام تحقیقات و پرداختن به امور پژوهشی نیز هموار نخواهد بود. متأسفانه امروزه با توجه به وضع قوانین یک‌بعدی به نفع توسعه پژوهش تا حدی از اهمیت بعد آموزش غافل شده‌ایم. در آموزش آمار به‌عنوان یکی از علوم ریاضی که منشأ کاربردهای فراوانی در علوم مختلف است نیز این نابسامانی‌ها موجب شده آن‌طور که شایسته است محققان علوم مختلف در کشورمان از علوم اجتماعی و اقتصادی گرفته تا پژوهشگران حوزه‌های زیستی و فناوری نتوانند به‌جا و مناسب از روش‌ها و مفاهیم آماری در گسترش علوم گوناگون بهره‌مند شوند. در چنین شرایطی لزوم برگزاری سمینارهای ادواری آموزش آمار بیش‌ازپیش نمایان می‌شود.»

وی افزود: قطعاً با ارتقا شیوه‌های آموزشی، روزآمدی متون درسی و تربیت‌معلمان زبردست آمار و احتمال در کشور گامی بلند در راستای توسعه علم برداشته و بهره‌گیری از توانمندی‌های آن را در سطح جامعه فراهم می‌آوریم و با توجه به برخورداری اغلب گروه‌های آموزشی آمار دانشگاه‌های کشور از استادان و محققان توانمند در امر آموزش، با اندکی توجه از سوی همه دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت در کشور چشم‌انداز روشنی در این زمینه پیش رو خواهد بود.»

دکتر رضایی اظهار داشت: هرگاه سخن از آموزش باشد بی‌گمان نقش معلمان و استادان توانمند غیرقابل‌چشم‌پوشی است. یکی از برجسته‌ترین استادان آمار که در همه مقاطع آموزشی با تدریس آمار و ریاضی نقش ارزنده‌ای در تربیت هزاران نفر از افراد مؤثر در جامعه امروز کشورمان ایفا کرده و در دو دوره متوالی به‌عنوان رئیس انجمن آمار ایران خدمات شایانی را نیز به جامعه آماری عرضه کرده است آقای دکتر حسن صادقی هستند که از زوایا و شئون مختلف معلم و استادی بی‌نظیرند و با تمام وجود با منش عالی و تدریس هنرمندانه خود شاگردان را مجذوب و مدیون خود می‌کنند». وی در پایان سخنانش از همه‌کسانی که به‌نوعی در برگزاری این سمینار نقش داشته‌اند، تشکر کرد.

دکتر سهیلی، رئیس دانشکده علوم ریاضی ضمن خوشامدگویی به حاضران، به‌ویژه مهمانانی که از راه دور و نزدیک در این برنامه حضور یافته‌اند، از پشتیبانی معاونت آموزشی دانشگاه و همه دست‌اندرکاران برگزاری این سمینار تشکر کرد. رئیس دانشکده علوم ریاضی با اشاره به اینکه شاید این اولین سمیناری باشد که موضوع آموزش را به‌طور تخصصی موردتوجه قرار داده است، برای ادامه برگزاری این‌چنین برنامه‌هایی ابراز امیدواری کرد.

دکتر ایمان الله بیگدلی، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد نیز به نمایندگی از دکتر رضا پیش‌قدم، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، برای برگزاری این سمینار تشکر کرد. وی ضمن اعلام حمایت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اظهار داشت: امیدواریم این سمینارها تداوم داشته باشد.

دکتر احمد پارسیان، استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه تهران، دکتر محمدقاسم وحیدی اصل، استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه شهید بهشتی تهران و رئیس انجمن آمار ایران، دکتر علی رجالی، دانشیار دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر غلامرضا محتشمی برزادران، استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد از سخنران این مراسم بودند که پیرامون آموزش آمار به ایراد سخن پرداختند.

بخش مهمی از این سمینار به نکوداشت دکتر حسن صادقی، استاد پیشکسوت دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد اختصاص داشت که طی آن، تعدادی از پیش‌کسوتان آمار ایران، دانشجویان و دوستان استاد به بیان ویژگی‌های شخصیتی و آموزشی و ذکر خاطراتی از ایشان پرداختند.

دکتر صادقی در پایان برنامه نکوداشت، ضمن تشکر از برگزارکنندگان این برنامه اظهار داشت: من یک معلم ساده و عاشق معلمی هستم.» وی با اشاره به اینکه همیشه تدریس را بانام خدا آغاز کرده است، به بیان خاطراتی از دوران تدریس خودپرداخت. دکتر صادقی از دکتر تقی فاطمی به‌عنوان استاد و راهنمای خود یادکرد و به همکاران خود برای داشتن طرح درس و مطالعه پیش از تدریس تأکید کرد.

در پایان این مراسم، با اهدای هدیه و لوح تقدیر از سوی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد توسط رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه، مدیریت دانشکده علوم ریاضی، اعضای گروه آمار و آموزش‌وپرورش استان خراسان رضوی از ایشان تجلیل شد.

841139

841140

841141

841142

آخرین اخبار