ارسال شده در تاریخ :

دکتر مجید میرزا وزیری، استاد دانشکده علوم ریاضی و رئیس کالج دانشگاه فردوسی مشهد درزمینهٔ دکتری ترکیبیات شمارشی برای اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان این دانشکده سخنرانی کرد.

در این برنامه که در سالن دکتر بزرگ نیا دانشکده علوم ریاضی برگزار شد، دکتر میرزا وزیری ضمن تأکید بر پژوهش‌های مسئله محور و کاربردی با اشاره به این‌که تحقیقات ریاضی محض تنها در صورتی می‌توانند ارزشمند تلقی شوند که زمینه‌ساز پژوهش‌های قابل‌استفاده در زندگی باشند، اظهار داشت: ریاضیات به دو شکل می‌تواند رشد کند؛ تحقیق در مورد مسائلی که به‌سختی قابل‌درک هستند اما پس از درک با تلفیق حقایق ریاضی قابل‌حل هستند و پژوهش در مورد مسائلی که به‌سادگی درک می‌گردند و برای حل آن‌ها باید خلاقیت و ابتکار به خرج داد.

وی با ذکر این نکته که هر دو نوع رشد ریاضیات می‌تواند برای جامعه پیشرفته مفید باشد افزود: آنچه جوامع در حال پیشرفت نیاز دارند تحقیقاتی است که مبتنی بر مسائلی باشد که از جامعه و زندگی روزمره نشأت‌گرفته‌اند و طبیعتاً اهمیت بیشتر بودجه و هزینه مالی و علمی باید به تحقیقاتی که بازده زودتری دارند تخصیص یابد.

میرزا وزیری بابیان نمونه‌ای از یک مسئله قابل‌درک و ساده در ترکیبیات شمارشی که منجر به حل مسئله‌ای عمیق درزمینهٔ گراف‌های مرتبط با شبکه‌های اجتماعی می‌گردد صحبت خود را ادامه داد و نشان داد که چگونه می‌توان مسئله‌ای ساده برای درک کردن و سخت برای حل کردن را توسط دانشی اندک در ترکیبیات شمارشی و ابتکاری خلاقانه حل کرد.

در ادامه این برنامه از کیوان میرزایی، دانشجوی کارشناسی گروه ریاضیات و کاربردهای دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد که رتبه اول بیست و سومین المپیاد دانشجویی کشور را در رشته ریاضی کسب کرده بود با اهدای هدیه و لوح تقدیر، تجلیل شد.

همچنین در پایان این نشست از دانشجویان کارشناسی رتبه اول سال‌های اول، دوم و سوم به‌قرار زیرتجلیل و لوح تقدیر و هدایایی از سوی بنیاد ملی نخبگان به آنان اهدا شد:

احسان کفشدار گوهرشادی، فاطمه علی میرزایی، زهره فهیمی، ثمانه وثوقمند، الهام صفری و مرتضی ادیبیان

841486

841487

آخرین اخبار