ارسال شده در تاریخ :

به مناسبت هفته پژوهش و فناوری، دانشکده علوم ریاضی با همکاری پارک علم و فناوری خراسان سخنرانی با عنوان اصول راه‌اندازی کسب‌وکارهای استارت آبی را در روز سه‌شنبه 27 آذرماه 1397 در سالن استاد دکتر بزرگ نیای دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد  برگزار کرد.

مهندس فهیمه حسامی، معاون مرکز رشد ICT  پارک علم و فناوری خراسان و سخنران این نشست در آغاز به شرایط موجود اقتصادی اشاره و تولد و رشد استارت آپ های ایرانی و ظهور و رشد شتابدهنده ها و سرمایه‌گذاران خطرپذیر را نکته‌ای مثبت ارزیابی کرد.

مهندس حسامی در ادامه چند تعریف از استارت آپ به حاضران ارائه کرد و سرعت رشد، خلق محصول یا خدمات نو در شرایط عدم قطعیت بازار باهدف یافتن یک مدل کسب‌وکار تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر را از ویژگی‌های استارت آپ ها برشمرد.

وی ارکان راه‌اندازی استارت آپ را ایده، تیم و مدل کسب‌وکار تعریف کرد و اظهار داشت: هر کسب‌وکار خوب با ایده خوب شروع می‌شود ولی لزوماً ایده خوب به کسب‌وکار خوب منجر نمی‌شود.

این مشاور راه‌اندازی کسب‌وکار، ضمن بیان ویژگی‌های تیم خوب، تحمل ابهام، مهارت حل مسئله، قدرت نفوذ و مدیریت و روحیه کار تیمی را از خصوصیات اصلی یک کارآفرین دانست. 

مهندس حسامی مدل کسب‌وکار را منطق یک شرکت در چگونگی خلق، ارائه و کسب ارزش توصیف کرد و افزود: در کسب‌وکار باید به موضوعاتی فکر کرد که ارزشی را به مشتری معرفی و بتواند ما به ازای برای آن دریافت کند. وی افزود تشخیص اینکه مسئله اصلی مشتری چیست از حل آن مهم‌تر است.

معاون مرکز رشد ICT  پارک علم و فناوری خراسان همچنین در مورد زمانی که استارت آپ ها باید سراغ جذب سرمایه بروند توضیحاتی برای حاضران ارائه کرد.

در پایان این برنامه مهندس حسامی به سؤالات حاضران پیرامون نحوه راه‌اندازی کسب‌وکارهای استارت آپی پاسخ داد.  

آخرین اخبار