ارسال شده در تاریخ :

دکتر هاشمی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد با دکتر رِمی گُونِل رئیس دانشکده الهیات و مدیر گروه مطالعات ادیان در دانشگاه استراسبورگ فرانسه دیدار و در خصوص همکاری­های علمی مشترک میان دو دانشگاه گفت ‏و ‏گو کرد.

در این نشست که در حاشیه برگزاری همایش کشف و ترجمه میراث ادبی فرانسه و فارسی به طور مشترک توسط دانشگاه فردوسی مشهد و گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استراسبورگ فرانسه در دانشکده زبانهای این دانشگاه برگزار می شود، در محل دفتر مطالعات خاور شناسی دانشگاه استراسبورگ برگزار شد، دکتر هاشمی به فعالیت­ های بین المللی دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد در حوزه مطالعات ادیان و هرمنوتیک متون مقدس در تعامل با دانشگاه پادربورن و توبینگن آلمان و نیز همکاری با دانشگاه­های نوتردام و سنت جوزف لبنان اشاره کرد.

معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد همچنین به توافق دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه پادربورن برای اعزام استادان مطالعات اسلامی و شیعه شناسی به دانشگاه مزبور برای ارائه دوره­های کوتاه مدت در حوزه­های مورد نظر طرفین و به­ویژه در موضوع هرمنوتیک متون مقدس اشاره نمود.

دکتر هاشمی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد در این نشست پیشهاد داد با توجه به علاقه و زمینه مشترک کار در دانشگاه استراسبورگ، تعاملات بعدی در این زمینه به صورت کنسرسیوم سه جانبه برگزار شود.

دکتر رِمی گُونِل رئیس دانشکده الهیات و مدیر گروه مطالعات ادیان در دانشگاه استراسبورگ فرانسه نیز در این نشست با اظهار خوشوقتی از اینکه دانشگاه فردوسی مشهد با دو دانشگاه مهم آلمان در زمینه مطالعات بین الادیانی و به ویژه با پروفسور فون اشتاوس استاد شهیر مطالعات هرمنوتیک متون دینی همکاری دارد اظهار تمایل و آمادگی کرد دانشکده الهیات دانشگاه استراسبورگ نیز در کنسرسیوم سه جانبه تعاملات آموزشی و علمی در حوزه هرمنوتیک متون مقدس مد نظر قرار گیرد.

دکتر گُونِل همچنین با استقبال از آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای ارائه دوره­های کوتاه مدت شیعه شناسی و تبیین مبانی همزیستی مسالمت آمیز ادیان در فرآیند تقابل با افراط­گرایی مذهبی، اظهار امیدواری کرد موضوع را در شورای دانشکده الهیات دانشگاه استراسبورگ طرح و پس از کسب مجوز نسبت به انجام مکاتبات رسمی با دانشگاه فردوسی مشهد با کمک دکتر نصیری مدیر گروه زبان و ادب فارسی و پژوهش­های ایران شناسی، اقدام لازم صورت گیرد.

در این دیدار دکتر فارسیان مسئول میز فرانسه دانشگاه و مدیر همکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان خارجی دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر نصیری مدیر گروه زبان و ادب فارسی و پژوهش­های ایران شناسی دانشگاه استراسبورگ نیز حضور داشتند.

در پایان این نشست به رسم یادبود هدایایی بین طرفین مبادله شد.

آخرین اخبار