ارسال شده در تاریخ :

مراسم اختتامیه نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در روز چهارشنبه 18 بهمن ماه 1396 در تالار اجتماعات دکتر رحیمی زاده دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد،دکتر باباخانی معاون اداری مالی دانشگاه فردوسی مشهد به نمایندگی از هیئت‌رئیسه دانشگاه، ضمن عرض خیرمقدم از میهمانان تشکر و قدردانی کرد و اظهار داشت: امیدوارم برگزاری نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در مشهد مقدس در جوار بارگاه مقدس امام هشتم باعث خیروبرکت باشد و در سال‌های آتی با موفقیت هرچه بیشتر برگزار شود.

سپس دکتر طالبی رئیس دانشگاه اصفهان ضمن عرض سلام و خسته نباشید،بیان کرد: در دانشگاه اصفهان با قدمت حدود 70 ساله و وسعت قابل‌توجه آن و تعدد ساختمان‌های موجود در دست احداث، موضوع مدیریت سبز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی هم‌چنین از اقدامات دانشگاه اصفهان در کاهش مصرف انرژی، ازجمله؛ نصب کنتورهای آب،برق و گاز در ساختمان‌ها، عدم استفاده از لامپ‌های رشته‌ای و جایگزینی آن‌ها با لامپ‌های کم‌مصرف، ذخیره‌سازی سرمایش، تصفیه پساب خاکستری خوابگاه‌های دانشجویی، تفکیک زباله، آبیاری قطره‌ای، کاشت گونه‌های مقاوم به آفات، نصب رئیسه های خورشیدی، خبر داد.

دکتر طالبی در پایان از برگزاری همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در سال آینده در دانشگاه اصفهان خبر داد.

دکتر عسکریان ،معاون اداری مالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در آیین اختتامیه‌ نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: قرار بود هر دو سال همایش دانشگاه سبز برگزار بشود، اما تصمیم بر آن شد که این همایش بین‌المللی هرساله برگزار شود.

وی ابیانه ادامه داد: از سوی دوستان و میهمانان پاکستانی پیشنهادشده است که این همایش سال آینده در پاکستان برگزار شود، اما تصمیم گرفته شد این انتقال صورت نگیرد.

دکتر عسکریان گفت: تفاهم‌نامه‌ای قرار است بین ایران و کشورهای بنیاد اکو در راستای سیاست‌های سبز منعقد گردد. به گفته‌ی آنان، ایران بهترین کشور ازنظر سیاست‌های حافظ محیط‌زیست و سبز هست.

وی در مورد ادغام همایش‌های بین‌المللی گرین متریک و دانشگاه سبز در سال ۲۰۲۱ میلادی اظهار داشت: سال آینده اصفهان میزبان همایش دانشگاه سبز خواهد بود و سپس زنجان. چون در همان سال قرار بر آن بوده که همایش بین‌المللی گرین متریک برگزار شود، دو همایش در یکدیگر ادغام خواهند شد.

دکتر عسکریان ابیانه در پایان تصریح کرد: به گفته‌ی مدیران و میهمانان بین‌المللی این همایش، سطح فعالیت‌ها و میزبانی ایران و دانشگاه فردوسی مشهد را بالا دانستند.

دکتر شمس، مشاور وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری در جریان آیین اختتامیه نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز ضمن گرامیداشت دهه فجر و قدردانی از عوامل برگزاری این همایش به‌ویژه از دکتر عسکریان ، دکتر کافی ،دکتر بابا خانی و دبیرخانه همایش، تصریح کرد : حفظ محیط‌زیست ،صرفه‌جویی در مصرف جزو بدیهیات است و دانشگاه و دانشگاهیان باید در توسعه‌ی پایدار و حفظ محیط‌زیست و منابع پیشرو باشند

وی در پایان اظهار کرد :بی‌توجهی به محیط‌زیست مشکلات بسیاری را به وجود آورده است و امیدوارم با برگزاری این‌چنین همایش‌ها به فرهنگ‌سازی و حل معضلات این مسئله کمک کند.

در پایان مراسم بیانیه‌ پایانی نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز توسط مهندس منفرد، دبیر کارگروه مدیریت انرژی اداره کل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری به شرح زیر  قرائت شد.

.

بیانیه پایانی نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز

.

شرکت‌کنندگان در اولین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه کشور که به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد در تاریخ 17 و 18 بهمن ماه 1396 (6 و 7 فوریه ۲۰۱۸) برگزار شد؛ ضمن تأکید بر اهمیت برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی با حضور دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور و متخصصین و صاحب نظران سایر کشور ها به منظور دستیابی به پایداری دانشگاه های کشور بر موارد ذیل توافق نمودند:

1- بر اساس مدل تراز تلفیقی-تطبیقی رتبه بندی ارزیابی دانشگاه های سبز که توسط وزارت علوم و با همکاری دانشگاه شیراز تهیه شده است ارزیابی دانشگاه های سبز ایران انجام شود.

2- بانک اطلاعاتی از اساتید مختصص و صاحب نظران در حوزه مدیریت سبز و مرتبط با موضوعات دانشگاه سبز تشکیل گردد تا ارتباط با پژوهشگران تقویت گردد.

3- وزارت علوم و سازمان برنامه جهت توسعه پروژه های مدیریت سبز از دانشگاه های فعال در این زمینه حمایت نمایند.

4- سالانه وضعیت پایداری دانشگاه ها بر اساس مدل ملی انجام و نتیجه آن به دانشگاه ها اعلام شود.

5- حمایت از حمل و نقل پاک با طراحی سیستم های سازگار با محیط زیست در دانشگاه ها به منظور فرهنگ سازی در زمینه کاهش استفاده از سوخت های فسیلی.

6- همکاری و تعامل با کارگروه مدیریت سبز وزارت علوم به منظور سیاست گذاری، برنامه ریزی وحمایت از اجرای پروژه های مدیریت سبز و برگزاری نشست های دوره ای با متخصصین و صاحب نظران دانشگاه های سراسر کشور و ایجاد اتاق فکر به منظور تسریع در رسیدن به اهداف مشخص شده توسط کارگروه مدیریت سبز وزارت علوم.

7- تهیه الگو برای پیاده سازی دانشگاه پایدار توسط کارگروه مدیریت سبز وزارت علوم با همکاری دانشگاه های سراسر کشور.

8- تهیه پیش نویس تفاهم نامه فی ما بین بنیاد علمی اکو و وزارت علوم، تحقیقات وفناوری در خصوص انتقال تجربیات دانشگاه سبز ایران به کشورهای عضو اکو.

در پایان شرکت‌کنندگان ضمن قدردانی از وزیر محترم علوم تحقیقات فناوری و معاون محترم توسعه امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور و مدیران و کارشناسان آن سازمان جهت حضور در این همایش و قدردانی از معاونت اداری و مالی و مدیریت منابع، و اداره کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم از میزبانی و مهمان‌نوازی دانشگاه فردوسی مشهد در مدت زمان برگزاری همایش تشکر می‌نمایند. همچنین مراتب قدردانی خود را از جناب آقای دکتر کافی ریاست محترم دانشگاه فردوسی مشهد و رییس همایش، و کلیه دست اندر کاران اجرایی و علمی همایش کمال تشکر و قدردانی را دارد.

شرکت کنندگان در این همایش از ریاست محترم دانشگاه اصفهان مسئولین محترم آن دانشگاه بابت قبول میزبانی دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز تشگر و قدردانی می نمایند.

811289

811290

811291

811292

 

 

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

آخرین اخبار