بازدید اعضای هیئت‌علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط‌زیست از مرکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، پیرو سلسله جلسات مشترک کارشناسان مرکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد با اعضای هیئت‌علمی

بیشتر بخوانید

آموزشی

معاونت فرهنگی-اجتماعی و دانشجویی

سخن هفته

برای آگاهی از اخبار و رویدادهای دانشگاه فردوسی مشهد می توانید به پیام رسان های :

سروش:

http://Sapp.ir/fumsoroush

ایتا:

https://eitaa.com/ferdowsieum

مراجعه نمایید

همایش ها

آخرین نظرات

ارسال شده در تاریخ :

حضور دانشگاهیان دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان پارسی :: سایت خبری دانشگاه فردوسی مشهد :: سایت خبری دانشگاه فردوسی مشهد حاوی آخرین اخبار و اطلاعیه‌های حوزه های متنوع خبری در سطح دانشگاه است #swfcontainer {visibility:hidden}

با تلاش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد ، به مناسبت بیست و پنجم اردیبهشت ماه روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان پارسی، دانشجویان و مسئولین دانشگاه فردوسی مشهد با حضور در آرامگاه فردوسی نام و یاد این شاعر بزرگ را گرامی داشتند.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان پارسی با اشاره با جایگاه و شأن فردوسی در بین شاعران بزرگ ایرانی، شاهنامه فردوسی را از ارکان اصلی شعر و ادب فارسی دانست و افزود: هر کس شاهنامه را با دقّت و تأمّل خوانده باشد، علاوه بر اعتراف به قدرت اندیشه و ذوق شاعر آن ، به همّت بلند و انگیزه استوار او آفرین می فرستد.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد فردوسی دوران زندگی فردوسی را دوره ای پرآشوب از لحاظ سیاسی و اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد و اذعان داشت: مهمترین مسأله در آن دوران احساس بی هویتی ایرانیان بود و همین احساس خطر فردوسی را وادار کرد تا به چنین کاری سترگ و طاقت فرسایی تن دهد و بهترین دوران عمرش را صرف سرودن شاهنامه نماید. وی افزود: فردوسی به ما می آموزد که اگر می خواهید به کاری بزرگ و خارج از درک مردمان روزگار مبادرت ورزید، لازم است بسیاری از ناملایمات را به جان بخرید و در عین حال مایوس نشوید و امیدوار باشید که روزی مردمانی پیدا خواهند شد که قدر و قیمت زحماتتان را بدانند.

دکتر محمد کافی در ادامه به ویژگی های شخصیتی فردوسی اشاره کرد و عنوان داشت: پایبندی فردوسی به اصول اخلاقی باعث شده هرگز الفاظ رکیک در شاهنامه وارد نشود و همچنین اوصاف و خصائلی چون شرافت و عزّت نفس، ‌بلند همتی، رحم و شفقت و تساهل نسبت به معتقدان سایر مذاهب در کنار میهن پرستی از برجسته ترین اوصاف فردوسی است.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد سهم شاهنامه در هویت بخشیدن به ملت ایران و برقراری اتحاد میان اقوام ایرانی و پشتوانۀ لغوی فراهم کردن برای این زبان و نشان دادن قابلیتهای آن را از نکاتی دانست که نباید آن غافل شد و از طرفی شاهنامه را یک اثر بزرگ داستانی دانست و افزود: اگر شاهنامه به زبان دیگری هم نقل می شد، همچنان جذابیت خود را دارا بود. وی در ادامه عنوان کرد: از طرف دانشگاهی که به نام این شاعر بلند آوازه نامگذاری شده است لازم میدانم از تمام تلاشهای ذی قیمت دست اندرکاران همایش سپاسگزاری کنم و امیدوارم همگان به ویژه خراسانیان راه فردوسی بزرگ را در تثبیت هویت ملی و تحکیم مبانی آن ادامه دهند.

لازم به ذکر است بازدید از موزه آرامگاه فردوسی، نقالی و شاهنامه خوانی، اهدای نشان فردوسی به برگزیدگان ، اجرای ورزش باستانی، نورپردازی سه بعدی، نورافشانی و اجرای موسیقس سنتی از برنامه های این روز بود.

ارسال کننده خبر: الهی نژاد

1 پیوست

پربیننده ترین اخبار

مراسم بزرگداشت روز کارمند و تقدیر از خدمات کارکنان دانشگاه فردوسی مشهد (86,380 بار خوانده شده است)

تمدید ثبت نام الکترونیکی معرفی شدگان ارزیابی مرحله دوم دوره دکتری تخصصی Ph.D (سال 1396) (81,221 بار خوانده شده است)

اطلاعیه آزمون جامع زبان فارسی (75,720 بار خوانده شده است)

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه فردوسی مشهد (74,090 بار خوانده شده است)

انتصاب دکتر کمال الدین ناصری به سمت مدیر امور اداری و پشتیبانی دانشگاه فردوسی مشهد (73,073 بار خوانده شده است)

برگزاری مرحله دوم پذیرش دانشجویان دکتری تخصصی سال 1395 در دانشگاه فردوسی مشهد (69,073 بار خوانده شده است)

اخبار و اطلاعیه های ستاد پذیرش دانشجویان نو ورود دانشگاه فردوسی مشهد (63,568 بار خوانده شده است)

دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد در جمع دانشجویان نمونه کشور (58,689 بار خوانده شده است)

اطلاعیه ثبت نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی ارشدسال 1396 دانشگاه فردوسی مشهد (58,066 بار خوانده شده است)

انتخاب عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان شیمیدان برجسته کشور (51,117 بار خوانده شده است)

گفتگو با معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد (48,035 بار خوانده شده است)

انتصاب دکتر حسین انصاری به سمت معاون اداری و مالی دانشگاه فردوسی مشهد (42,693 بار خوانده شده است)