ارسال شده در تاریخ :

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، نشست تخصصی بیمه کشاورزی و مدیریت بلایای طبیعی، با اهتمام و همکاری دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی و صندوق بیمه کشاورزی (مدیریت استان خراسان رضوی)، امروز یکشنبه پانزدهم اردیبهشت‌ماه 1398، در سالن شورای سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد.

این نشست با حضور دکتر احمدعلی کیخا، نماینده مجلس و رئیس کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، دکتر نظامی رئیس دانشکده کشاورزی، دکتر حسن نژاد قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزان و سایر اعضاء هیئت‌مدیره صندوق، اساتید دانشگاه‌های فردوسی مشهد، مازندران، لرستان، گلستان و محققین و پژوهشگران سازمان تحقیقات کشاورزی و سایر مدعوین باهدف هم‌اندیشی و اتخاذ رویکردهای کارآمد و ارتقاء فرآیندهای رفتاری بیمه، در جهت پوشش مناسب و استمرار بخشی به فعالیت‌های تولیدی و کشاورزی کار خود را آغاز نمود.

دکتر احمد نظامی رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد، ضمن خیرمقدم به میهمانان و تشکر از حضور آگاهانه آنان، ابراز امیدواری کرد که همه دست‌اندرکاران مدیریت و ساماندهی بحران نابسامانی‌های پس از سیل در جهت کاهش آلام و دردهای مردم مناطق سیل‌زده، به‌ویژه کشاورزان و دامداران همت گمارند. دکتر نظامی در ادامه روند تشکیل تیم بازبینی و بررسی پدیده سیل و ارزیابی میزان خسارات وارده که متشکل از اساتیدی از دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی و محققین سازمان تحقیقات کشاورزی استان خراسان رضوی می‌باشند را بازگو نمود و نتایج بازدید میدانی این گروه که حاصل حضور این تیم در مناطق سیل‌زده کشورمی باشد را برشمرد.

رئیس دانشکده کشاورزی افزود: گزارش این اقدام داوطلبانه و تخصصی تیم بازدیدکننده در اختیار برخی مراجع تصمیم گیر قرارگرفته و یا خواهد گرفت و همین گزارش انگیزه تشکیل و برگزاری نشست تخصصی بیمه کشاورزی و بلایای طبیعی شد و هیئت‌مدیره صندوق پس از آگاهی از دیدگاه‌های دانشگاهیان، به‌منظور تسهیل درروند برآورد و جبران خسارت‌ها به بخش کشاورزی و دامی و نیز اتخاذ راهکار و رهیافت جدید در بحث حمایت‌های بیمه از این بخش اعلام آمادگی و همکاری نمود.

به گفته دکتر نظامی، با تداوم روند تغییرات اقلیمی و تنوع در اتفاقاتی که تولید بخش کشاورزی را متأثر می‌سازد ضروری است تا با تغییر رفتارهای بیمه‌ای تنش و نگرانی را کاهش دهیم و برای این امر و جلوگیری از نقصان در تأمین مایحتاج کشور و استقرار امنیت غذائی، قابلیت و توان دانشگاه‌ها سرمایه است که در دسترس است و در صورت تعامل می‌تواند منجر به نوآوری و خلاقیت شده و رفتار توأم باصداقت و پاکی را به سمت کمک به کشاورزی و بهبود زندگی کشاورزان سوق دهد و باید امیدوار بود که این نشست نقطه شروعی برای تعامل مجلس شورای اسلامی، دانشگاه‌ها و صندوق بیمه کشاورزی برای پایداری و امنیت تولید باشد و نفع و سود آن به کشاورزان عزیزی برسد که غذای ما را تأمین می‌کنند.

سخنران بعدی این نشست، دکتر احمد علی کیخا، رئیس کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بود. دکتر کیخا اظهار داشت: بنده پس از بروز سیلاب و خسارات پدید آمده حاصل از آن، به استان‌های سیل‌زده سفرکرده و در خصوص علت بروز آن و بارش‌ها گزارش‌های لازم را به مجلس ارائه داده‌ام، بین متولیان امر بدلائل بروز پدیده خشک‌سالی، هیچ شرایط اضطراری متصور نبوده است و این نوع از اعتقاد ما را ملزم می‌کند تا از مدیران ارشد توقع داشته باشیم که سیاست‌گذاری مجدد و انعطاف‌پذیری را در دستور کار قرار دهند و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نگاه غالب بودجه‌ای خود را به نگاه غالب برنامه‌ای مبدل نماید و این نهاد برنامه‌ریزی کشور مأموریت خود را به‌درستی انجام دهد.

این نماینده مجلس افزود: باید به‌جای تمایلات و ترجیحات شخصی افراد، برنامه منسجم توسعه و حفظ منابع اتفاق افتد و این با نادیده گرفتن نقش دانشگاه‌ها و مدیران استانی ناشدنی است. وزارت کشاورزی نیز باید به سمت توسعه کشاورزی متمایل شود و در کنار سایر مراجع تحقیقاتی و پژوهشی نظیر معاونت علمی و فناوری، سازمان تحقیقات کشاورزی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مسائلی از کشور، همچون رونق تولید و موانع و فرصت‌ها را دستاویز تحرک و پویائی و زمینه حل مشکلات کند.

وی بابیان اینکه: چون در بیمه کشاورزی خرید ریسک و خطر رایج است باید به موضوع تخصصی نگاه کرد که البته با این رویکرد فاصله‌داریم، بیمه‌ای که ذکر می‌کنیم فقط یک صندوق است که ازنظر مبانی نظری نیازمند تکامل و رسیدن به بلوغ است. ما در مجلس شورای اسلامی آمادگی داریم قوانین فعلی را اصلاح نمائیم و اعتبارات متناسب را تأمین کنیم و باید با تداوم این جلسات و انتقال نتایج و جمع‌بندی آن در فصول بودجه حضوری مؤثر در نهادها و مجلس داشته باشیم.

دکتر علیرضا کوچکی، استاد گروه اگروتکنولوژی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد، سخنران بعدی این نشست در اهمیت بیمه محصولات کشاورزی مطالبی را ارائه نمود، به گفته دکتر کوچکی: تأمین غذای ساکنان زمین که چیزی حدود 8 میلیارد تن غذا را در سال شامل می‌شود با تنش‌های زیادی مواجه است و آثاری که این تنش‌ها می‌گذارد رنج و عذاب است، ما در آینده‌نگری ضعیف هستیم و بلاهایی که در دنیا حادث می‌شود نظیر سیل، بیماری‌ها، بروز حرارت و آفات و ...آسیب‌های زیادی به دامپروری و محصولات کشاورزی میزند و مشکلاتی در رشد و پایداری ایجاد می‌کند. در ارزیابی‌های خسارات و مشکلات باید به نقش ظرفیت بیولوژیک و یا نادیده گرفتن آن، الگوی مصرف سرانه و متناسب و جمعیت نیز اشاره داشت، در دوران شکوفای سنتی، به این شاخص‌ها توجه می‌شده است ولی به‌تدریج این روند تغییر کرده است، فشار زیادی که ازنظر کارآئی زمین، تغییر کاربری های جنگل و مرتع و کشاورزی در اماکن پرخطر نظیر بستر رودها و حریم رودخانه‌ها اتفاق افتاده، کشاورزی را آسیب‌پذیرتر از گذشته نموده است و صنعت بیمه باید در تأمین خسارات، این تناسب‌ها و رعایت این موازین را در ارزیابی موردتوجه قرار دهد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر کشت و کار متناسب با زمین انجام نشود خسارت ادامه خواهد داشت. اصولاً فعالیت‌های چندگانه کشاورزی میزان ریسک را پایین می‌آورد، الگوهای کشت صنعتی شاید در این مواقع ناپایدارتر هستند، به نظرم تخریب ما بیش از تخریب سیل خسارت ببار آورده است درنتیجه توصیه می‌کنم: باید مبتنی بر آمار عدد و واقعه حقیقی و نه توهم و خیال با پیامدها برخورد کنیم، بیمه صالح‌ترین مرجع در آموزش کشاورزان در این زمینه است، با ابزارهای هوشمند امروزی این کار سخت نیست، باید از طریق پیش‌بینی، هزینه‌ها و خسارات را مدیریت کنیم و ضریب کلی گسترش و نفوذ بیمه را دنبال نمائیم و برای محصولات مختلف برنامه اختصاصی داشته باشیم، دستورالعمل‌ها را بر اساس فناوری‌های نوین و برحسب مناطق و علل خسارات تدوین نمائیم و پرداخت به کسانی که در مناطق پرمخاطره اقدام به ایجاد مزرعه یا مجتمع تولیدی نموده‌اند را تعلیق کنیم.

 ایشان افزود: بوم نظام‌های زراعی کشور باید شفاف و روشن شود و از خطاهای احتمالی و قانون‌گریزی برخی کشاورزان نباید به‌سادگی چشم‌پوشی کرد، این کار از طریق شبکه‌های مجازی و ارتباطات الکترونیکی و حتی حضوری انجام‌شدنی است و درنهایت مدیریت ریسک و بیمه به‌صورت یک واحد عمل کند و به‌جای مدیریت بحران مدیریت ریسک را در نظر قرار دهد

دکتر حسن نژاد، قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی سخنران بعدی نشست بود که اظهار داشت: از اساتید دانشگاه‌های مازندران، گلستان، لرستان، خوزستان و دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در بررسی سیل اخیر مشارکت داشته‌اند و تجربه و گزارش میدانی این تیم برای صندوق بیمه کشاورزی مغتنم بود. به دلایل مختلف ضریب نفوذ بیمه کشاورزی ناکافی است، این وضع فعلی بر اساس بضاعت ماست، فقط تعداد معدودی از کشورها از ضریب کافی بهره‌مند هستند و ضریب نفوذ کامل دارند، رویکرد تأمین خسارات به همه محصولات و به همه خطرات نیازمند بازنگری است و...

گفتنی است این نشست تا پایان روز جاری به کار خود ادامه خواهد داد و اساتید گروه اقتصاد کشاورزی، گروه علوم و مهندسی آب و اعضاء هیئت‌مدیره صندوق در سخنرانی‌ها و مباحث خود زوایای دیگری از موضوع نشست را بررسی خواهند کرد و در انتها بیانیه پایانی آن منتشر خواهد شد.

842051

842053

842054

842055

 

آخرین اخبار