ارسال شده در تاریخ :

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، دومین سمینار علوم ریاضی و چالش‌ها در روزهای پنجم و ششم اردیبهشت 1398 با مشارکت دانشگاه فردوسی مشهد و اداره آموزش‌وپرورش استان خراسان و همکاری فرهنگستان علوم، اتحادیه انجمن‌های ایرانی علوم ریاضی ایران در خانه ریاضی مشهد برگزار شد.

در جلسه افتتاحیه دکتر قاسمعلی خدابنده، مدیرکل آموزش‌وپرورش استان خراسان رضوی، ضمن خیرمقدم به مهمانان، ریاضی را زیربنای توسعه بسیاری از علوم خواند و اظهار داشت هدایت تحصیلی در آموزش‌وپرورش چندان کارآمد نیست.

 سپس دکتر علیرضا سهیلی، رئیس دانشکده علوم ریاضی و دبیر کمیته علمی سمینار، گزارشی از فرایندهای تعیین محورهای سمینار و انتخاب سخنرانان مدعو و مقالات رسیده ارائه کرد.

مهمان ویژه جلسه افتتاحیه، دکتر شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت عتف بود که با تأکید بر اهمیت علوم ریاضی اظهار داشت: علوم پایه و بخصوص ریاضی‌مانند اتوبانی است که سایر علوم در آن مسیر حرکت می‌کنند. وی افزود: در برنامه ششم یک ردیف مشخص برای علوم پایه در نظر گرفته‌شده است و باید ستاد رسیدگی به افول رشته ریاضی تشکیل شود.

بعد از جلسه افتتاحیه برنامه سمینار در دو زمینه چالش‌های علوم ریاضی و راهکارهای ارتقای کیفی- کمی علوم ریاضی در قالب چندین سخنرانی و دو میزگرد مستقل برای دو زمینه یادشده در دو روز سمینار برگزار شد.

در جلسه اختتامیه، دبیر کمیته علمی سمینار، ضمن جمع‌بندی مطالب، قطعنامه سمینار را برای اطلاع حاضران قرائت کرد.

 قطعنامه در 5 بند تنظیم شد که در دو بند اول آن چالش‌ها و راهکارهای بررسی‌شده در سمینار بیان‌شده بود. دربند 3 این قطعنامه ضمن تأکید بر لزوم وجود دانشگاه فرهنگیان، لزوم اصلاح ساختار این دانشگاه درخواست گردید و لزوم تشکیل یک ستاد درسطح ملی برای مدیریت ارتقای کیفی-کمی علوم ریاضی دربند 4 درخواست شد. دربند آخر مقرر شد تا کمیته‌ای از سوی این سمینار برای پیگیری اجرایی شدن راهکارهای پیشنهادی تشکیل شود.

گفتنی است سازمان انرژی اتمی ایران، شهرداری مشهد و شورای اسلامی شهر مشهد از حامیان برگزاری این سمینار بودند.

842039

842040

آخرین اخبار