ارسال شده در تاریخ :

در راستای گسترش تعامل و همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه استراسبورگ کشور فرانسه، یادداشت تفاهم همکاری میان این دو دانشگاه به امضاء رسید.

در مراسم امضای یادداشت تفاهم که در دفتر خانم دکتر ژاکو برژه معاون بین الملل دانشگاه استراسبورگ و با حضور دکتر هاشمی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد ، دکتر فارسیان مسئول میز فرانسه در دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر نصیری مدیر گروه زبان و ادب فارسی و مطالعات ایران شناسی برگزار شد، ایشان با ابراز خرسندی از فراهم آمدن شرایط برای امضای یادداشت تفاهم اظهار امیدواری کرد اقدامات اجرایی برای تحقق مفاد یادداشت تفاهم صورت گیرد.

دکتر هاشمی نیز ضمن تشکر از تلاش نمایندگان طرفین برای آماده سازی شرایط برای امضای یادداشت تفاهم همکاری علمی-آموزشی میان دو دانشگاه با اشاره به بندهای مهم آن خاطر نشان کرد که دانشگاه فردوسی مشهد بر اجرای یادداشت تفاهم تأکید جدی دارد و آماده سازی مقدمات برگزاری همایش علمی «ترجمه و شکوفایی میراث ادبی ایران و فرانسه»حتی قبل از امضای یادداشت تفاهم نشانگر جدیت دانشگاه فردوسی مشهد در عمل به تعهدات خود است.

بر اساس مفاد یادداشت تفاهم، طرفین نسبت به تبادل استاد و دانشجو، برگزاری همایش­های مشترک، راهنمایی و مشاوره رساله­های دانشجویی، انجام طرح­های تحقیقاتی مشترک اقدام خواهند کرد. همچنین تبادل نشریات علمی و پژوهشی و کتاب­های مرتبط با آموزش زبان فارسی و ایران شناسی، برگزاری دوره­ها و کارگاه­های آموزشی کوتاه مدت، تقویت دانش زبان و ادب فارسی دانشجویان دانشگاه استراسبورگ از دیگر موضوعات مهم مورد توافق در یادداشت تفاهم میان دو دانشگاه است.

با توجه به وجود گروه آموزشی مستقل زبان و ادب فارسی و پژوهش­های ایرانشناسی در دانشگاه استراسبورگ فرانسه ، به عنوان یکی از 26 زبان دایر دردانشکده زبان­های خارجی،به نظر می­رسد کمک به تقویت این گروه آموزشی می­تواند جایگاه زبان و ادب فارسی را در این دانشگاه تقویت کند.

شایان ذکر است در این ارتباط هماهنگی لازم برای اعزام یک دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد از شهریور 1397 برای رفع کمبود مدرس دروس فارسی و ایران شناسی به دانشگاه استراسبورگ صورت گرفته است.

همچنین پیشنهاد شده است یکی از استادان گروه زبان و ادب فارسی دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان استاد اعزامی زبان فارسی از سوی وزارت «عتف» به این دانشگاه اعزام شود.

ester974

ester977

آخرین اخبار