ارسال شده در تاریخ :

آزمایشگاه بازی‌سازی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد با حضور هیئت‌رئیسه این دانشکده، مدیران گروه‌های آموزشی، جمعی از دانشجویان گشایش یافت.

در آیین گشایش این آزمایشگاه که در روز سه‌شنبه 24 مهرماه 97 برگزار شد، دکتر سهیلی، رئیس دانشکده علوم ریاضی ضمن تشکر از دکتر رسول رمضانیان، عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم ریاضی و مسئول این آزمایشگاه، ابراز امیدواری کرد، به‌زودی برای معرفی این آزمایشگاه کارگاهی برگزار شود.

دکتر رسول رمضانیان، ضمن بیان توضیحاتی در مورد آزمایشگاه، اظهار داشت برنامه این آزمایشگاه در سال اول با انجام 20 بازی تمرینی و در سال دوم با تولید یک بازی کامل توسط هر دانشجو، او را برای ورود به صنعت بازی آماده می‌کند. وی برنامه‌های آتی این آزمایشگاه را برگزاری کارگاه ملی بازی‌سازی، برگزاری دوره آموزشی نرم‌افزاری و بازی‌سازی آزاد، بستن قرارداد پروژه‌ها با سازمان‌های فرهنگی اعلام کرد.

دکتر رمضانیان افزود: سطح بازی‌ها در سال اول آموزش 2D است و در سال دوم دانشجویان به‌صورت اختصاصی به تمرین 3D، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده خواهند پرداخت. هم‌اکنون گروه 8 نفره دانشجویی شامل 2 دانشجویی کارشناسی ارشد و 6 دانشجوی کارشناسی در این آزمایشگاه مشغول به فعالیت هستند.

در پایان آیین گشایش آزمایشگاه، دانشجویان پروژه‌های در حال اجرای خود را برای حاضران به نمایش گذاشته و معرفی کردند.

در آزمایشگاه بازی‌سازی دانشکده علوم ریاضی که به سرپرستی دکتر رمضانیان اداره می‌شود با تلاش‌های مصرانه دانشجویان علاقه‌مند به بازی‌سازی گام‌هایی در جهت ساخت و تولید بازی موبایل برداشته‌شده و نمونه‌هایی از این بازی‌ها با موتورهای بازی‌سازی قدرتمند ازجمله یونیتی تولید می‌شود.

گفتنی است هر گروه از دانشجویان بسته به انتخاب و زمان خود از موتور بازی‌سازی متفاوتی برای ساخت و گسترش بازی خود استفاده کردند و توانمندی خود را در این عرصه به نمایش گذاشتند. به‌طورقطع می‌توان گفت قوی‌ترین پروژه‌ها را می‌توان در بازی‌هایی دید که با موتورهای قدرتمند بازی‌سازی چون یونیتی که نیازمند دانش برنامه‌نویسی پیشرفته سی شارپ می‌باشد مشاهده کرد، همچنین دیگر دانشجویان از موتورهای مختلفی همچون استنسیل و موتور آنلاین گیم بلاکس برای توسعه بازی خود استفاده کردند.

شایان‌ذکر است بنا به تفاهم‌نامه بین دانشکده علوم ریاضی و معاونت برنامه‌ریزی و توسعه انسانی شهرداری مشهد، مسؤولیت اجرایی حوزه بازی انگاری شهرداری مشهد بر عهده دفتر همکاری‌های علمی دانشکده علوم ریاضی و شهرداری می‌باشد و در نظر است با تعامل بین دفتر همکاری‌های علمی و آزمایشگاه بازی‌سازی، برخی پروژه‌های تعریف‌شده در آزمایشگاه بازی‌سازی از حمایت‌های مالی و معنوی شهرداری مشهد برخوردار شوند. همچنین بر اساس همین تفاهم‌نامه، همه درخواست‌های ساخت و تولید بازی و نرم‌افزارهایی که بر اساس بازی انگاری در شهرداری مشهد قرار است تهیه شوند، بایستی با مشاوره و نظارت دفتر همکاری‌های علمی و به‌تبع آن آزمایشگاه بازی‌سازی دانشکده علوم ریاضی انجام‌پذیرند.

علاقه‌مندان می‌توانند از طریق مراجعه حضوری به دفتر آزمایشگاه و یا غیرحضوری اعلام آمادگی خود را مبنی بر حضور در کادر آزمایشگاه اعلام نمایند.

841092

841093

آخرین اخبار